logo7

button1  Atletika Bez Bariér Pardubice, z.s.

Představujeme Vám oddíl tělesně postižených sportovců Atletika Bez Bariér Pardubice, z.s. Jedná se v tuto chvíli o jeden z největších, nejúspěšnějších oddílů tělesně postižených atletů v České republice, a to nejen podle počtu členů, ale i podle sportovních výsledků v rámci České republiky i na mezinárodním poli..

17 medailí pro Hvězdu z Mezinárodního Mistrovství ČR v atletice tělesně postižených

Hvězda vyslala na toto Mistrovství 12 sportovců a k nim 7 doprovodů. Rozhodně nejúspěšnějším členem pardubické výpravy byl dvojnásobný paralympijský vítěz a světový rekordman v hodu diskem Martin Němec (F55), který získal 3 zlaté medaile. Letošní maximum předvedl ve vrhu koulí výkonem 11,55 m, 37m hranici přehodil v disku o 34 cm a i v oštěpu ho nikdo nepřekonal s výkonem 27,48 m. Jen o jednu zlatou chudší, avšak ověnčen novým světovým rekordem, mohl spokojeně z Olomouce odjíždět Martin Zvolánek (F51), který v hodu diskem nasadil vysoko laťku a hodem dlouhým 10,71 m vytvořil oficiální nový světový rekord. Třešínkou na dortu bylo pak už jen vítězství v hodu kuželkou, kde v silné konkurenci zahraničních kuželkářů přehodil i paralympijského vítěze Radima Běleše a s výkonem 24,61 m zvítězil. Snad právě tímto výkonem se nechal vyhecovat jeho oddílový kolega Jan Vaněk (F51), který zůstal jen pár cm za svým maximem a výkonem 23,57 (které by vloni stačilo na vítězství) bral bronzovou medaili. Vaněk nastoupil i v hodu diskem a skvělým výkonem 8,23 m a 6. místem jako nováček této soutěže rozhodně mile překvapil. Skupina F51 má teď v České republice mnoho kvalitních zástupců, od května trénoval a na MMČR již startoval za Hvězdu i Petr Vesecký, který skončil v osobním rekordu v hodu kuželkou 18,91 na 6. místě a v hodu diskem výkonem 5,71 m na 8. místě.

Další cenné kovy přinesli do pardubické výpravy spolu se skvělými výkony i Jana Fesslová (F55), a to stříbro z disciplíny hod oštěpem (15,42 m) a po nepříjemném slučování disciplín vybojovala bronz ve své nejsilnější disciplíně hodu diskem (22,92 m) a ve vrhu koulí velice solidním výkonem 6,89 m. Stříbro a 2 x bronz si domů z Olomouce vezl i další nadějný nováček ve Hvězdě Petr Boček (F58), který byl sice maličko zklamaný z výkonu v hodu diskem (23,77 m), doufal, že překon hranici 25 m, ale určitě si spravil chuť při hodu oštěpem, kde si hodil osobák (17,95 m) a ve vrhu koulí také s velmi slušným výkonem (6,64 m).

Po dvou měsíčním studijním pobytu v Kanadě se do Čech (a na Moravu) vrátil reprezentant ČR a 2. na MS v holandském Assenu Miroslav Šperk, 2měsíční výpadek se podepsal na výkonu a tak 33,96 m je pro něj jistě jen odrazovým schůdkem do dalších závodů. Startoval ještě ve vrhu koulí, kde výkonem 8,38 m bral bramborovou medaili a stějně i v hodu oštěpem, i když téměř v osobním rekordu, za výkon 19,29 m. Skvělý osobní rekord ve vrhu koulí (8,39 m) a bronzová medaile určitě potěšily diskaře Zbyňka Sýkoru (F55), ten sice nepřekonal v disku magickou hranici 30 m, ale výkon 29,62 m mu stačil na pěkné 3. místo. Startoval ještě v hodu oštěpem, kde skončil výkonem 17,14 m na 7. místě. Předposlední medaile (stříbrná) a opět jeden český rekord šly do kapsy Zbyňka Kamaráda (F34) za výkon 15,61 m, v hodu diskem prolomil své trápení s prostorem výseče a výkonem 11,62 obhájil 6. místo, ve vrhu koulí pak v osobním rekordu (5,19 m) skončil 8. Jeho oddílový kolega ve stejné skupině, teprve 15tiletý Vojta Buhr (F34) si díky nedisciplinovanosti zahraničních závodníků, ale také díky svému novému osobnímu rekordu v hodu oštěpem výkonem 7,54 m odvezl svou první bronzovou medaili z MMČR. V hodu diskem skončil výkonem 7,00 m na 7. místě. Určitě nejvíc práce měla během víkendu Eva Táborská (F55). Startovala nejen ve vrhačských disciplínách, kde ve vrhu koulí výkonem 4,03 m skončila 6., v hodu oštěpem v osobáku za 9,86 m 8. a v hodu diskem za 7,21 byla 13., ale zúčastnila se jako jediná žena i jízdařským disciplín, a to tratí na 100 m (24,40 s), 200 m (45,29 s) a 400 m (1:38,34 min). Jako jediná účastnice byla vyhlášena, ovšem bez medaile. Poslední startující pardubické skupiny byla Spomenka Habětínková, která startovala ve sloučené kategorii v disciplíně hod diskem a výkonem 5,37 m skončila na 12. místě. Právem hrdá může být na členy a členky svého oddílu, svě svěřence i realizační tým předsedkyně oddílu a reprezentační trenérka Eva Vindová. V silné mezinárodní konkurenci rozhodně uspěli a vybojovali téměř i nemožné. Snad jim k tomu pomohl i týmový duch a růžová trička, která jako recesi vyměnili mimo závodní prostor s oddílovými barvami.