logo7

  button1  Atletika Bez Bariér Pardubice, z.s.

Představujeme Vám oddíl tělesně postižených sportovců Atletika Bez Bariér Pardubice, z.s. Jedná se v tuto chvíli o jeden z největších, nejúspěšnějších oddílů tělesně postižených atletů v České republice, a to nejen podle počtu členů, ale i podle sportovních výsledků v rámci České republiky i na mezinárodním poli..

Vozíčkáři z Hvězdy budou reprezentovat na Mistrovství světa v atletice.

Na MS se nominovali 3 Vaši sportovci, bylo hodně náročné splnit kvalifikační limity??
Vlastně se nám na MS nominovali 4 sportovci, ale Michaela Janáková se z rodinných důvodů rozhodla nereprezentovat. Pro ostatní byl boj o ostré limity opravdu náročný. Nejdříve se podařilo splnit kvalifikační limity v hodu diskem a ve vrhu koulí Martinu Němcovi, vlastně již na Světových hrách IWAS v Indii na konci roku 2009. Své kvality ještě potvrdil na CZECH OPEN 2010 v červnu v Olomouci, kde opět překonal stanovené A limity v hodu diskem i ve vrhu koulí. Jeho oddíloví kolegové museli o nominace bojovat o něco déle. Jaroslav Petrouš skončil na CZECH OPEN 2010 pouze 20 cm za „A“ limitem i přes to, že jako první český sportovec „sedící“ překonal magickou hranici 50 m v hodu diskem. Neuvěřitelný výkon (3. ve světových tabulkách 2010) se mu podařil o 2 měsíce později na Českém poháru v Brně, ten však nebyl sankcionovaný (v mezinárodním kalendáři) a tak nemohl být „A“ limit uznán. Český rekord ovšem ano. Janu Vaňkovi se celou sezónu nedařilo dostat se do tak špičkové formy, jako na paralympiádě v Číně, kde získal v hodu kuželkou bronzovou medaili. Jeho stabilní výkony stačili „pouze“ na B limit a tak musel společně s Jardou Petroušem čekat na kvótu, kterou přidělí pořadatelé České republice a podle které se bude rozhodovat, zda pojedou pouze sportovci s „A“ limitem nebo i „Béčkaři“. Kvóta byla příznivá, odjíždí i sportovci se splněným B limitem.

Kde a jak se sportovci připravovali?
Během atletické sezóny se sportovci připravovali se všemi ostatními převážně na Městském atletickém stadiónu v Pardubicích a účastnili se domácích i zahraničních akcí. S přípravou nebyl větší problém. S ukončením podzimní části atletické sezóny v první polovině října ovšem přišly problémy. Vedení reprezentace sice připravilo na poslední chvíli pro část reprezentantů zahraniční soustředění „v teple“, nicméně 2 měsíce před konáním akce, takže tuto dobu bylo třeba najít náhradní řešení v ČR. Vzhledem k tomu, že v Pardubicích stále bohužel nejsou podmínky pro zimní přípravu, museli jsme dojíždět na specializované tréninky do Sportovního centra do Nymburka apod. Většina přípravy ale i tak probíhá pouze v posilovně. Nezbývá než doufat, že se technické nedostatky podaří doladit během několika tréninků přímo v Christchurch.

Dokážete odhadnout šance našich sportovců?
Naši sportovci patří dlouhodobě mezi světové špičky, překonávají světové rekordy, vozí medaile a přední umístění z nejvyšších sportovních soutěží, paralympiád, mistrovství světa, evropy apod. Už teď ale víme, že se na výsledcích našich atletů výrazně podepíše slučování kategorií. Např. Martin Němec bude startovat dokonce ve 3 sloučených kategoriích, takže se může stát, že i kdyby hodil světový rekord, nemusí mu to na medaili stačit. Takto to již dopadlo v Číně, kde startoval ve 2 sloučených kategoriích a přestože překonal paralympijský rekord a byl bezkonkurenčně nejlepší ve své skupině postižení, v rámci slučování skončil až na 4. místě. V podobné situaci je i Jarda Petrouš a Jan Vaněk. Přesto věřím, že pokud se sportovci alespoň přiblíží výkonům, kterých byli schopni dosáhnout během letošní sezóny nebo k jejich osobním rekordům, mohli bychom se vracet domů i s nějakými cennými kovy, minimálně však s předními umístěními.
Medailonky sportovců:

Martin Němec (1974)
Skupina postižení F 55, reprezentant České republiky v hodu diskem a ve vrhu koulí, v roce 2010 zvítězil v Českém poháru v atletice vozíčkářů, 2 x stříbrný na otevřeném mistrovství Holandska (disk, koule), 1., 2. a 3 místo na mezinárodním Mistrovství České republiky v Olomouci 2010 v hodu diskem, ve vrhu koulí a v hodu oštěpem, splnil „A“ limity na Mistrovství světa v atletice tělesně postižených sportovců na Novém Zélandu v hodu diskem a ve vrhu koulí.

Dosavadní úspěchy:
1998 - mistrovství světa Birmingham, Velká Británie - 5. místo hod diskem
1999 - světové hry ISMWSF Christchurch, Nový Zéland - 2. místo disk, 2. místo vrh koulí
2000 - paralympijské hry Sydney, Austrálie - 1. místo disk, 2. místo koule
2002 - mistrovství světa Lille, Francie - 1. místo disk (+světový rekord), 1. místo koule (+světový rekord)
2003 - mistrovství Evropy Assen, Holandsko - 1. místo disk, koule a oštěp
2004 - paralympijské hry Atény, Řecko - 1. místo disk, 4. místo koule
2005 - mistrovství Evropy Espoo, Finsko - 1. místo disk a koule, 3. místo oštěp
2006 - mistrovství světa Assen, Holandsko - 1. místo koule, 1. místo disk (+světový rekord), 2. místo oštěp
2007 - světové hry IWAS na Tchaj-wanu - 1. místo koule, 1. místo disk, 2. místo oštěp.
2008 - paralympijské hry Peking, Čína - 4. místo disk, 3. místo koule
2009 - světové hry IWAS v Indii - 1. místo koule, 1. místo disk, 2. místo oštěp


Jak se těšíš na Zéland a co od závodu očekáváš??

Neočekávám toho moc. Mistrovství světa je pro Evropana v naprosto nesmyslném termínu. Házet venku se nedá, soutěžní sezóna skončila na počátku října. Takže zbývá posilovna a házení v Nymburce v hale. Navíc budu startovat, oproti paralympiádě, kde to byly dvě sloučené skupiny, v závodě na Zélandu ve třech sloučených kategorií, takže jakákoli medaile je skoro nereálná. Ale jako obvykle nastoupím s tím, že si budu chtít hodit  a vrhnout výkon, se kterým bych byl spokojen, i když to bude hodnota nižší, než jsem zvyklý.

Jaká myslíš, že tam bude účast??
Asi vysoká. Výše popsané problémy se nedotknou závodníků z jižní polokoule a teplých krajin, jako je Írán, Kuba, Jamajka apod.


Jací jsou Novozélanďané pořadatelé??
Nemám tušení . Byl jsem na světových hrách v Christchurch v roce 1999. Ale závody byly v tamním jarním období (říjen), navíc začínaly po páté hodině odpolední, kdy rozhodčí přišli z práce, byla tma, zima, foukalo a sněžilo.

Na co se těšíš a z čeho máš největší obavy?

Těším se na, snad příjemné, dvacetistupňové teplo, bojím se trenérky a zemětřesení. A taky cesty.


Jan Vaněk (1979)
Skupina postižení F 51, reprezentant České republiky v hodu kuželkou, 6. místo v Českém poháru v atletice vozíčkářů, 2. místo na BT Paralympic Cup v Manchesteru, 2. a 3. místo na mezinárodním Mistrovství České republiky v Olomouci 2010, splnil „B“ limit na Mistrovství světa v atletice tělesně postižených sportovců na Novém Zélandu v hodu kuželkou.

Dosavadní úspěchy:

2007     –     3. místo v kuželce a 4. místo v disku na CZECH OPEN 2007
-    2. místo v kuželce na Britských hrách ve Stoke Mandeville
2008     -      3. místo v kuželce na Letních paralympijských hrách v čínském Pekingu
-    1. místo v kuželce a 2. místo v disku na CZECH OPEN 2008
2009     –     2 x 2. místo v kuželce a disku na CZECH OPEN 2009
-    1. místo na BT Paralympic CUP – Manchester

Jak se těšíš na Zéland??
Na Zéland jako na MS se těším moc. Je to moje první účast na MS a také mi trochu chybí atmosféra velké akce.

Jaká myslíš, že tam bude účast??
Doufám, že i navzdory místu pořádání, které může být pro mnoho závodníků důvodem k neúčasti, se bude závodit v co největší konkurenci. A to jak z pohledu počtu závodníků, tak i jejich kvality.

Na co se těšíš a z čeho máš největší obavy?
Těším se na atmosféru a obávám se neznámého prostředí, ve kterém se může ledacos nepříjemného přihodit.

Jak jsi absolvoval přípravu a jaký tipuješ výsledek?
Připravovat se na závody v zimním období bylo pro mne trochu problémem. Moc mi ale pomohlo 14 dní soustředění v teplých krajích s výbornými podmínkami pro trénink mojí disciplíny. Co se týče očekávání svého výsledku, nebudu tentokrát skromný, chci medaili.


Jaroslav Petrouš (1977)
Skupina postižení F 58, reprezentant ČR v hodu diskem, v roce 2010 4. místo v Českém poháru v atletice vozíčkářů, 2. místo na otevřeném mistrovství Dánska, dvě 4. místa na otevřeném mistrovství Holandska a Německa, 2. místo na mezinárodním Mistrovství České republiky v Olomouci 2010 v hodu diskem, několikrát překonal během sezóny český rekord v hodu diskem ve své kategorii, poprvé v historii překonal jako „sedící“ handicapovaný sportovec v ČR 50 m hranici výkonem 54,69 m, splnil „B“ limit účasti na Mistrovství světa v atletice tělesně postižených sportovců na Novém Zélandu v hodu diskem.

Dosavadní úspěchy:
Od roku 2008 překonal více než dvacítku českých rekordů ve své kategorii postižení v hodu diskem, v hodu oštěpem a ve vrhu koulí.
2009     –     1. místo koule, 1. místo oštěp, 2. místo disk na CZECH OPEN 2009
-    2 x 2. místo na IWAS Světových hrách v Indickém Bangalore v hodu diskem a oštěpem
-    5. místo na otevřeném mistrovství Holandska v hodu diskem

Jak se těšíš na Zéland??
Na mistrovství světa se těším moc. Přeci jen je to druhý největší podnik hned po Paralympijských hrách. Reprezentovat Českou Republiku je pro mě velká čest. Ke všemu to pro mě bude premiéra, takže i mírná nervozita je na místě. :-)

 Jaká myslíš, že tam bude účast??
Já budu startovat v kategorii F57/F58 v hodu diskem. Bude tam celá světová špička, takže to bude jistě úžasný závod. Perličkou bude souboj s kolegou z reprezentace Rosťou Pohlmanem, kterého nesmírně obdivuji pro jeho všestranný talent. Už toho na světovém poli dokázal strašně moc.

 Na co se těšíš a z čeho máš největší obavy?
Největší obavy mám ze samotné cesty do dějiště šampionátu. Cesta bude nesmírně náročná a v letadle strávíme více než 28 hodin. Nikdy jsem tak daleko necestoval a i mnohem kratší vzdálenosti jsou pro mě často problém. To nás samozřejmě čeká všechny a kolegové z týmu, kteří jsou na vozíkách na tom budou ještě hůře. Také mám trochu obavu ze zemětřesení, které Christchurch dvakrát postihlo na konci loňského roku. Těším se samozřejmě na teplo, které na Novém Zélandu je, na samotný závod a také na atmosféru na stadionu.
  
 Jak jsi absolvoval přípravu a jaký tipuješ výsledek?
Příprava stále probíhá. Každý druhý den chodím do posilovny, kde cvičím pod dohledem zkušeného trenéra. V listopadu jsem absolvoval čtrnáctidenní soustředění na Lanzarote ve sportovním středisku La Santa, kde byly skvělé podmínky pro přípravu. Bohužel v našich klimatických podmínkách není možnost v současné době házet diskem, neboť v Pardubicích není krytá hala tomuto uzpůsobená, tak snad alespoň o tomto víkendu zjistíme společně s mou trenérkou Evou Hrdinovou jak jsem na tom s technikou ve sportovním centru Nymburk, kde se dá házet do sítě. Další možnost bude až na tréninkovém hřišti v Christchurch.

A jaký tipuji výsledek?
To si netroufám říct, ale určitě by mě potěšil výkon na hranici mého osobního rekordu, což by znamenalo splnění limitu na Paralympiádu v Londýně a jistě i pěkné umístění na MS.  

NAŠI PARTNEŘI

  • NSA
  • KRAJ
  • MESTO
  • OBVOD5
  • Realizaci projektu podporuje Nadace ČEZ
  • Agrofert
  • ČD-IS
  • NADACE 2000
  • SLUZBY_PCE
  • CHT
  • https://kolibrikcsr.cz/
  • https://www.csobpoj.cz/
  • https://www.2vv.cz/
  • https://www.2vv.cz/
  • NADACE
  • CALYPSO
  • JHV
  • GEOOBCHOD
  • ACT
  • EOP
  • BAUSET
  • MARHOLD
  • KVIS
  • 211
  • PRODIN
  • APRIS PRO
  • STAFI
  • MIROS
  • ERA
  • AUTO HYBEŠ
  • ČPS
  • David Dospěl
  • Foxconn
  • CUS
  • GAMA
  • CSOB
  • Harcross
  • http://sportpomaha.org/
  • https://www.2vv.cz/
  • ČATHS
  • MAUER
  • PPP
  • Josefová
  • MO4
  • Janáčková
  • FINET
  • HAINZ
  • TOITOI
  • MERCATO
  • KOSTKA
  • GOLDFEIN
  • KRALOWETZ
  • BECO
  • SZS
  • GLENOWELL
  • TATRA
  • DERMACOL
  • VaF
  • LIBELLA
  • JIPAST
  • Kooperativa
  • Nektar
  • Daiyto Ryu
  • Burza Filantropie
  • Potravina

Cookies používáme na zlepšení kvality našeho webu. Pokračováním procházení webu souhlasíte s jejich používáním. Chcete-li zjistit vice informaci o cookies, ktere pouzivame, a jak je odstranit, viz. Více informací ZDE.

  Souhlasim s pouzivanim cookies.
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk