logo7

button1  Atletika Bez Bariér Pardubice, z.s.

Představujeme Vám oddíl tělesně postižených sportovců Atletika Bez Bariér Pardubice, z.s. Jedná se v tuto chvíli o jeden z největších, nejúspěšnějších oddílů tělesně postižených atletů v České republice, a to nejen podle počtu členů, ale i podle sportovních výsledků v rámci České republiky i na mezinárodním poli..

Atleti Bez Bariér byli v Dubaji úspěšní na 100 %.

Jinak než 100 procentní úspěšnost se nedá nazvat účast sportovců Atletiky Bez Bariér na Světovém Grand Prix v Dubaji. Všechna očekávání byla naplněna stejně jako všechny cíle, se kterými sportovci na tuto mimořádnou a důležitou akci odjížděli.

První cíl byl splněn, když naši atleti Jaroslav Petrouš a Michal Enge prošli úspěšně mezinárodní klasifikací, která měla za úkol je definitivně přiřadit do závodní kategorie postižení.

Druhým cílem bylo „hodit co nejdál“ a tento cíl naši atleti dodrželi opravdu na 100 %. Dva osobní rekordy a jednou druhý životní výkon, to je opravdu hodno obdivu.

Nejvíc „překvapil“ (i když vlastně nepřekvapil) Martin Zach výkonem 28,31 m v hodu kuželkou, kterého dosáhl na druhém závodě v Sharjahu a získal za něj zlatou medaili (Mezinárodní mistrovství Spojených arabských Emirátů). Je to druhý nejdelší výkon, kterého kdy nějaký český závodník v hodu kuželkou dokázal. Hranice 28 m byla po dlouhé roky doslova nepřekonatelná, teď už se v podání našich atletů posouvá dál. Na Grand Prix v Dubaji zvládl Martin Výkon 25,78 m. Už ten by byl po návratu z UAE velkým úspěchem a také splněným limitem na nadcházející Mistrovství světa v Londýně. O to větší úspěch je posun na 3. místo ve světových tabulkách.

Na stupních vítězů se Martin Zach pomyslně „vystřídal“ se svým oddílovým kolegou Michalem Engem, který je v současné době držitelem Českého rekordu v hodu kuželkou výkonem 28,49 m. V Dubaji se s únavou z náročné cesty aa klimatickými změnami oproti ČR lépe vyrovnal právě Michal, když krásným výkonem 26,47 m obsadil druhé místo za naším slovenským kolegou Marianem Kurejou. Stříbrná medaile, splněný limit na MS a „skalp“ oddílového kolegy pro něj byly dostatečnou odměnou. V Sharjahu už ale Michal Enge na Martina nestačil a i když předvedl opět světový výkon 27,82 m, stačilo to už „jen“ na 2. místo. Jistě v sezóně uvidíme ještě mnoho takových soubojů na světové úrovni!!

Třetím „želízkem v ohni“ byl staronový reprezentant Atletiky Bez Bariér, Pardubi i České republiky, diskař Jaroslav Petrouš. Kvůli zdravotním komplikacím musel po loňském roce mezi stojícími opět usednout na vrhací židli. Úspěšně prošel klasifikací a na svém prvním oficiálním závodě zpět mezi sedícími předvedl své maximum 34,96 m, kterým vybojoval bronzovou medaili. Zůstal však 4 cm za limitem na mistrovství světa a tak s nadějí čekal na svůj druhý závod. Vše málem zkrachovalo na chybě vedoucí výpravy, která naplánovala datum odletu na pondělí ráno, kdy byl právě vypsán závod Jardy Petrouše. Nápravu si musel Jarda sjednat sám. Za cenu nové letenky a ubytování neodletěl domů se zbytkem výpravy. Absolvoval svůj závod a nejen že vyhrál a získal tedy zlatou medaili, ale díky výkonu 36,34 m i toužebně očekávaný limit na Mistrovství světa!

Statisticky:

Atleti Bez Bariér – Martin Zach, Michal Enge a Jaroslav Petrouš přivezli z UAE 6 medailí (2x zlato, 2x stříbro, 2 x bronz). Všichni posunuli svá osobní maxima ve svých disciplínách postižení (nejen ta letošní). Všichni sportovci splnili náročné kvalifikační limity na nadcházející Mistrovství světa v atletice v Londýně (červenec 2017). Martin Zach díky výkonu 28,31 m se posunul ze 7. na 3. místo ve světových tabulkách.

Atleti Bez Bariér potvrdili svou kvalitu. Blahopřejeme!

Poděkování patří všem, kteří pomohli, podpořili naše atlety a pomohli vzorně reprezentovat. Zejména patří dík Službám města Pardubic, firmě Cettus, a. s. a Dostihovému spolku Pardubice, kteří na tento výjezd přispěli a díky kterým mohli atleti Bez Bariér odjet v novém reprezentačním oblečení spolku.

Eva Hrdinová

trenérka

předsedkyně spolku Atletika Bez Bariér Pardubice, z. s.

17555280 1697246470291991 425849077 n 17619035 1697246486958656 1055494921 n medaileDubaj 17580121 1697246476958657 1709589712 n 17619533 1697246483625323 468839038 n