logo7

button1  Atletika Bez Bariér Pardubice, z.s.

Představujeme Vám oddíl tělesně postižených sportovců Atletika Bez Bariér Pardubice, z.s. Jedná se v tuto chvíli o jeden z největších, nejúspěšnějších oddílů tělesně postižených atletů v České republice, a to nejen podle počtu členů, ale i podle sportovních výsledků v rámci České republiky i na mezinárodním poli..

Atleti Bez Bariér přivezli z republiky 20 medailí!!

O 100 % překonali Atleti Bez Bariér Pardubice plánovaný zisk „republikových“ medailí, když z Olomouce přivezli celkem 7 titulů mistra republiky, 7 stříbrných a 6 bronzových kovů. Neuvěřitelných 20 medailí v národní konkurenci na Mistrovství České republiky v atletice handicapovaných CZECH OPEN 2017, to je historický úspěch, ke kterému není snadné se přiblížit, natož jej překonat. Atleti Bez Bariér tím jen potvrdili, že mají v letošním roce jeden z nejsilnějších národních týmů ve své téměř 20leté historii a tím pádem i dobře „našlápnuto“ do dalších období! V mezinárodní konkurenci 9 států a cca stovky závodníků se do Pardubic vracelo celkem 14 medailí (3-4-7). Co se týče finálových umístění v rámci Mistrovství ČR, doplnili Atleti Bez Bariér sérii 28 startů o šest 4. míst a dvě 5.
Nejúspěšnějším členem výpravy byl reprezentant Jaroslav Petrouš. Získal dva tituly mistra České republiky v hodu diskem (35,81 m) a ve vrhu koulí (9,34 m), kde překonal osobní rekord o 90 cm. Stříbro bral v oštěpu za výkon 23,16 m.
Ruku si Jarda mohl podat se svým oddílovým kolegou, sprintérem Oldřichem Brychem, který taktéž vybojoval 3 medaile – zlato v běhu na 400 (1:05,84 min) a 800 m (2:32,93 min) a stříbro v běhu na 200 m (29,76 s). Osobák v běhu na 800 m byl pro Oldu jistě příjemnou třešinkou na dortu.
Další, kdo přivezl do Pardubic 3 medaile, byl nováček v týmu Michal Poláček. Po úspěšné klasifikaci nastoupil ve všech třech vrhačských disciplínách. Zvítězil v hodu diskem výkonem 16,55 m, druhý byl ve vrhu koulí výkonem 6,46 m (oba výkony jsou osobní zlepšení) a bronz bral za hod oštěpem a výkon 17,03 m.
Nejvíce napínavý byl souboj našich atletů ve skupině F 51 – kuželkářů. Zlato a stříbro patřilo na tomto Mistrovství Martinu Zachovi. Zlato získal v hodu diskem v novém osobním rekordu 7,58 m (dříve 5,83 m). O stejný kov ho v hodu kuželkou připravil a jen o pár desítek centimetrů přehodil oddílový kolega Michal Enge. Martin tak skončil v hodu kuželkou na 2. místě výkonem 25,70 m.
Michal Enge, jak už jsem zmínila výš, zvítězil v letošním souboji českých kuželkářů výkonem 26,06 m, potvrdil tak mírnou převahu z letošního Mistrovství světa v Londýně, kde také skončil o jednu příčku (na 8. místě) před Martinem. V hodu diskem byl na 3. místě výkonem 6,38 m.
Těsně pod pomyslnou příčkou nejvyšší skončil dlouholetý český reprezentant a rekordman, medailista z paralympiády v Pekingu Jan Vaněk. Druhé místo v hodu diskem výkonem 7,06 m a třetí místo v české konkurenci v hodu kuželkou (24,56 m) stále potvrzují kvalitu a stabilitu jeho výkonnosti.
Že je pardubický spolek Atletika Bez Bariér plný špičkových kuželkářů potvrdil i fakt, že i nováček v této disciplíně a atletice vůbec – Jiří Vágner – se v nabité konkurenci neztratil. Dvě veliká osobní zlepšení a 4. místo v hodu kuželkou 21,80 m a v hodu diskem 5,42 m naznačují jeho skvělé vyhlídky do budoucna. Jen tak dál!
Tím však výčet cenných kovů nekončí, 2., 3. a 4. místo si z Olomouce do Pardubic přivezl i Petr Horský. Nejlépe se mu vedlo v hodu diskem, kde byl právě výkonem 15,27 m stříbrný. Těsně za svým oddílovým kolegou Poláčkem skončil i ve vrhu koulí, kde bral bronz výkonem 5,22 m a více než metrové zlepšení v hodu oštěpem výkonem 13,22 m ho jistě také těší.
Velkého úspěchu a jistě spokojenosti dosáhl na MČR i Leoš Kroužel. Nastoupil také ve všech třech vrhačských disciplínách. Nejvýše se dostal na stříbrnou pozici ve vrhu koulí v osobním rekordu 4,65 m, bronzový byl v hodu oštěpem výkonem 9,53 m a pěkné 5. místo bral za 11,43 m v hodu diskem!
Předposlední medaili – bronzovou – zajistila do oddílové pokladny jediná atletka v týmu Vendula Písaříková. 3. příčku získala v hodu kuželkou výkonem 7,48 m, „bramborová“ byla ve vrhu koulí výkonem 2,75 m a 5. místo brala v hodu diskem výkonem 4,63 m.
Poslední ne-zmíněný, ale jistě ne poslední, co se úspěchů týče, je Lukáš Štěpják. Čtvrté místo a o téměř 1 m osobní zlepšení v hodu oštěpem na výkon 17,05 m ho jistě těší. Druhé čtvrté místo bral v hodu diskem za výkon 22,56 m, škoda jednoho z hodů na hranici 26 m těsně mimo výseč. Tak příště!
Všem zúčastněným (a zde bych ráda poděkovala i doprovodům Mirkovi Štěpjákovi, Petrovi Šotovi, Jirkovi Vágnerovi, Martinovi Hradilovi a Petrovi Frišovi a fanynce Evě Brychové) je třeba blahopřát a hlavně poděkovat za perfektní reprezentaci spolku Atletika Bez Bariér Pardubic, města Pardubic a v mezinárodní konkurenci i České republiky! Věříme, že se „blýská na lepší časy“ pro celou atletiku handicapovaných!