logo7

button1  Atletika Bez Bariér Pardubice, z.s.

Představujeme Vám oddíl tělesně postižených sportovců Atletika Bez Bariér Pardubice, z.s. Jedná se v tuto chvíli o jeden z největších, nejúspěšnějších oddílů tělesně postižených atletů v České republice, a to nejen podle počtu členů, ale i podle sportovních výsledků v rámci České republiky i na mezinárodním poli..

Dvanáct medailí a 3 tituly mistra České republiky vezli z Olomouce atleti Bez Bariér!!

Přicházíme s krátkým ohlédnutím za letošním tradičním atletickým mítinkem CZECH Open, který byl současně mezinárodním mistrovstvím ČR v atletice handicapovaných. Na startu se sešlo na 160 závodníků, velký podíl letos tvořili sportovci s mentálním postižením, kteří se v Olomouci sešli opravdu v hojném počtu. Hrozba nákazy neodradila ani české reprezentanty a tak bylo v Olomouci vidět téměř vše, co atletika handicapovaných v ČR nabízí.

Barvy pardubického spolku Atletika Bez Bariér tu hájilo celkem 8 sportovců, kteří si po náročných dvoudenních bojích vezli domů 12 cenných kovů (pokud počítáme národní konkurenci) a 3 tituly Mistra ČR.

Zlato vybojoval již tradičně v hodu diskem Jaroslav Petrouš. Hodil 39,14 m (788 b), což je při jeho 3měsíčním boji s boreliózou opravdu skvělý výkon! Další zlato a skvělé osobní zlepšení přibylo do oddílové pokladnice díky Michalu Engemu, který si v hodu diskem posunul osobní rekord téměř o 1,5 m, disk dohodil na značku 9,98 m a získal 797 bodů. Třetí zlato vezl do Pardubic běžec Oldřich Brych, který v běhu na 800 m předběhl všechny zúčastněné a do cíle dorazil v čase 2:39,63 min (9 b).

Stříbro v národní konkurenci vybojoval na svém prvním Mistrovství republiky nováček Radim Šácha v disciplíně hod oštěpem. Výkon 18,05 byl jeho novým osobním maximem. Na „bednu“ si vystoupal ale pro bronz, protože jedním z jeho soupeřů byl slovenský závodník a závod byl vyhlašován v mezinárodní konkurenci. My bereme domácí stříbro!!

Nevídaný souboj proběhl v hodu kuželkou! 3 naši atleti tu bojovali o cenné kovy a vyházeli si výkon v rozmezí 27,32 – 27,67 – 27,79 m! Souboj domácích borců vyhrál Martin Zach již zmíněným výkonem 27,79 m (905 b), v domácí konkurenci a při sloučených disciplínách by to stačilo alespoň na bronzovou medaili, v mezinárodní konkurenci to stačilo bohužel jen na 4. místo. I tak to bereme!! Stejně jako 5. místo (4. v ČR) Michala Engeho s 27,67 m (900 b) a nový, po 15 letech překonaný, osobní rekord Jana Vaňka 27,32 m (886 bodů), který stačil na 6. místo (5. v ČR). Byl to skvělý závod!!

Skvělou bilanci předvedla i Lucie Hamříková, která patří v rámci atletů Bez Bariér také k letošním nováčkům. V konkurenci českých děvčat vybojovala celkem 3 bronzové medaile!! Přidala k nim i osobní zlepšení! Tady jsou výkony: koule 3,84 m (88 b), disk 5,46 m (8 b) a oštěp 6,37 m (14 b).

Bronzové medaile si domů vezli i další sportovci z Atletiky Bez Bariér. V disciplíně hod diskem nastoupil třetí pardubický nováček Jan Šlesingr a předvedl výkon 13,39 m (270 b). Honza měl náročný víkend, cestoval mezi polským Krakowem, Ostravou a Olomoucí, přesto získal medaili v Olomouci, mezinárodní klasifikaci v Polsku a 4. místem a skvělým osobním zlepšením 6,80 m (663 b) ve vrhu koulí si tvrdě řekl o reprezentaci!!

Bronzovou medaili si vyházel i Jan Vaněk v hodu diskem pěkným výkonem 8,60 m (619 b), za ním zůstal ještě na 4. místě jeho oddílový kolega Martin Zach výkonem 6,13 m (251 b). Třetí místo v disku bral také Radim Šácha, kterého jsme zmínili už výš, slušným výkonem 18,32 m (86 b). Bronzem v národní konkurenci, ale 4. místem v té mezinárodní ukončil velmi povedenou sérii pardubických atletů Bez Bariér běžec Oldřich Brych v běhu na 200 m výkonem 30,20 s (48 b).