logo7

button1  Atletika Bez Bariér Pardubice, z.s.

Představujeme Vám oddíl tělesně postižených sportovců Atletika Bez Bariér Pardubice, z.s. Jedná se v tuto chvíli o jeden z největších, nejúspěšnějších oddílů tělesně postižených atletů v České republice, a to nejen podle počtu členů, ale i podle sportovních výsledků v rámci České republiky i na mezinárodním poli..

2009

Nový paralympijský cyklus přinesl několik změn, změnu oddílové příslušnosti ohlásil Martin Zvolánek a Jana Fesslová, oddíl naopak posílil Vladimír Tláskal a velké naděje se vkládají i do Jaroslava Petrouše, který během roku 2008/2009 překonal na 20 českých rekordů ve své kategorii postižení v hodu diskem, oštěpem a ve vrhu koulí.

Už na 1. kole Českého poháru bylo cítit, že tento rok bude pro mnohé reprezentanty odpočinkový, nováčky však motivoval k tvrdé práci. V konečném pořadí Českého poháru se mezi ženami umístila Eva Táborská na 6. místě, mužů se do žebříčku poháru nominovalo celkem 10, na 3. místě byl Martin Němec, 7. Jan Vaněk, 8. Jaroslav Petrouš, 9. Miroslav Šperk, 11. Zbyněk Sýkora, 14. Petr Vesecký, 17. Jan Němeček, 21. Vladimír Tláskal, 25. Zbyněk Kamarád a 27. Vojtěch Buhr.

V tomto roce byla překonána celá řada Českých rekordů, o dva z nich se postaral Zbyněk Kamarád v hodu diskem, 4 x překonal ČR v hodu diskem Jaroslav Petrouš, ten k nim přidal ještě 2 rekordy ve vrhu koulí a 3 v hodu oštěpem. Vůbec největší akci pro žáky Základních a Praktických škol, speciálních škol a stacionářů v Pardubickém kraji jsme připravili společně se ZŠ a PŠ SVÍTÁNÍ. 1. ročníku Školního atletického parapoháru se zúčastnilo 8 školních kolektivů, závod okořenil i vložený závod vozíčkářů s představením paralympijských sportů.

Celá akce měla výrazně společenský i sportovní charakter. Vrcholem letošní sezóny bylo mezinárodní Mistrovství České republiky konané na konci srpna v Olomouci. V konkurenci více než 200 zahraničních i domácích sportovců z více než 20 zemí bojovala i desítka atletů z Hvězdy Pardubice. Domů přivezli 17 medailí, z toho 8 titulů Mistra ČR. Nejúspěšnějším atletem Hvězdy se zde stal Martin Němec chlubící se 3 tituly Mistr ČR. Nový český rekord v hodu diskem překonal Jaroslav Petrouš, dvojnásobným Mistrem ČR se stal v hodu oštěpem a ve vrhu koulí. Titul Mistra ČR a nový osobní rekord si z Olomouce přivezl spastik Oldřich Brych v bězích na 100 a 200 m. Nadmíru spokojený odjížděl z Olomouce Zbyněk Kamarád s titulem Mistra ČR a osobním rekordem v hodu diskem a titulem vicemistra v hodu oštěpem.

Bojovného ducha v sobě nezapřel ani Jan Vaněk, když získal 2 stříbrné medaile v hodu kuželkou a v hodu diskem. Přes neuvěřitelnou nepřízeň počasí, hustý déšť a silný vítr si 2. místo vybojoval koulař Jan Němeček stejně jako jeho oddílový kolega, diskař Miroslav Šperk. O příčku níže skončil v novém osobním rekordu v hodu diskem „atletický nováček“ Vladimír Tláskal. Nový osobní rekord a 3. místo v ČR si „vyházel“ diskař Vojta Buhr. Pro medailové umístění si do Olomouce přijel i Petr Vesecký (3. v hodu diskem).

Tělesně postižení atleti Hvězdy našli své místo i na nejprestižnějším mítinku, který v roce 2009 pořádala Hvězda, a to na Pardubickém atletickém mítinku. Ve vlastní Velké ceně startovalo 5 sportovců. Po přepočtení výkonů na bodové zisky si první místo odvezl Jan Vaněk, druhý skončil Jaroslav Petrouš, jen několik málo bodů za ním Miroslav Šperk, na 4. místě byl Jan Němeček a 5. příčku obsadil Zbyněk Kamarád. Pro dva naše sportovce však letošní sezóna ještě nekončí. Martin Němec a Jaroslav Petrouš se na přelomu listopadu a prosince tohoto roku zúčastnili ještě Světových her IWAS v Indii.

Bezpochyby velmi úspěšná pardubická dvojice přivezla do oddílové pokladnice 5 cenných kovů. Martin Němec vybojoval 2 x 1. místo v hodu diskem a ve vrhu koulí. Druhé místo pak získal v hodu oštěpem. Jeho oddílový kolega Jaroslav Petrouš na své první velké mezinárodní akci rozhodně nezklamal. Medailovou žeň doplnil o dvě stříbrné medaile z hodu diskem a oštěpem.