• Úvod
  • O nás
  • UDÁLOSTI
  • 2021
  • Jaroslav Petrouš přišel v Dubaji posledním pokusem soutěže o zlato!! O pouhých 7 cm ho přehodila diskařská legenda Rus Alexej Ashapatov.

Druhý únorový týden roku 2021 zahájil Světový pohár v atletice handicapovaných v Dubaji. Tradičně se tohoto závodu zúčastnili i reprezentanti České republiky a mezi nimi i Atleti Bez Bariér Pardubice diskař Jaroslav Petrouš a kuželkář Michal Enge.

Závod provázelo vzhledem k nepříznivému vývoji koronavirové situace ve světě opravdu masívní bezpečnostní opatření. Michal Enge se nám svěřil, co museli před každým vstupem na stadión absolvovat a jak to na místě probíhalo:

„Je to tu pod velkou kontrolou. Při vstupu na stadion nám měří teplotu a musíme projít dezinfekční branou, musíme dodržovat rozestupy. Když se chvíli shlukujeme na jednom místě, už nás rozhání. Nesmíme se na stadionu zdržovat déle, než je nutné. Po závodě hned odjet. Závody jsou bez diváků. Pokud ten den nemáme závod, neměli bychom být na stadionu, takže si nemůžeme ani vzájemně fandit. Medailový ceremoniál je zrušen a výsledky závodu se dozvíme online. Medaile jsou k vyzvednutí na hotelu. Každý závod, který má více jak 12 účastníků je rozdělen na dvě skupiny.“

„Po příletu do Dubaje PCR test a po 5 dnech pobytu další PCR a před odletem také. Na stadionu se musíš prokázat negativním testem. Na sportovišti všude rouška, jen v sektoru, kdo zrovna hází tak ne. Na place musí být rozestupy i mezi závodníkem a asistentem, nesmíme spolu mluvit ani nikam chodit. Kdo má 37,5 stupně nebude vpuštěn do závodu, kdo má rýmu nebo se zdravotně necítí, měl by zvážit start. Na hotelu před vstupem do jídelny nám také měří teplotu. Ty, co bydlí v oficiálních hotelech nabízených od pořadatelů nikam nesmějí. Na tréninkový stadion je přesný rozpis a omezený čas. Šance na pořádný trénink moc není. My bydlíme v Sharjahu a je nám umožněno trénovat na místním stadionu, který je v současné době prázdný. Všechny sportovní akce v Sharjahu jsou zrušené. Každý stát Emirátů má různá omezení.“

Michal Enge po trochu komplikovaném příjezdu do Dubaje po 2 dnech aklimatizace nastoupil do svého prvního závodu v hodu diskem. V konkurenci 5 atletů ze dvou skupin postižení (závod se hodnotil na přepočet výsledků podle předem daných koeficientů) skončil na 4. místě pěkným výkonem 9,04 m. O dva dny později ho čekala jeho silná disciplína – hod kuželkou. Začátek závodu byl již v 9,30 h (6,30 h našeho času). Michal předvedl pěkný výkon 26,43 m a skončil celkově z 15 závodníků na 5. místě. Na přepočet měl stejný výkon jako 4. závodník (jeho národní kolega František Serbus), o konečném pořadí tak rozhodoval druhý nejdelší pokus.

Velká očekávání směřovala k našemu diskaři – Jaroslavu Petroušovi, který se předem netajil tím, že si jede do Dubaje pro nový český rekord a že by rád ohrozil i ten světový. Tvrdý trénink před odletem si ale vybral svou daň a Jarda při změně klimatu bojoval s otoky končetin. Toto se podepsalo na výsledku závodu ve vrhu koulí, kde výkonem 9,99 m skončil na 9. místě. Obdivuhodné je už to, že do závodu nastoupil. To nejdůležitější, proč tam Jarda přijel, se ale konalo v sobotu. Vyhlášená soutěž v hodu diskem, 9 nejlepších světových diskařů včetně atletické legendy Alexeje Ashapatova z Ruska. To byla pro Jardu velká výzva. Nakonec předvedl skvělý výkon 44,11 m a takto svůj závod shrnul:

„Po závodě jsem toho měl plné kecky, ale adrenalin to byl až do samého závěru. Přes 40 metrů se nakonec dostali čtyři diskaři, takže závod to byl opravdu slušně obsazený. Já měl jít do závodů jako druhý. Jelikož ale diskař z Uzbekistánu nenastoupil musel jsem v závodě začít. Nestihl jsem celou atletickou rozcvičku, ale cítil jsem nabuzení. I přes zdravotní trable, které jsem tu od příletu měl, jsem si pořád v hlavě opakoval "tohle je tvůj den, proto jsi tady"!!!

„Hned prvním pokusem jsem hodil konečných 44,11m. Vedl jsem celý závod. Jako poslední házel Alexey Ashapatov z Ruska. Legenda hodu diskem a můj soupeř a kamarád už 14 sezón. Do jeho předposledního pokusu byla šance, že ho konečně porazím. Jenže závod končí, až tím posledním a v něm Saša dal 44,18m a porazil mě o 7 cm. Byl to překrásný závod, hrozně jsem si ho užil a vůbec nevadí, že byl nakonec "stříbrný."

„Snad budu mít šanci mu to v březnu na Grand Prix Tunis oplatit...“

Všem atletům moc blahopřejeme!! Většina české výpravy v Dubaji zůstává ještě týden a využije pěkného teplého počasí k přípravě na další mezinárodní akce. Původně měl být tento týden vyplněn tradičním otevřeným Mistrovstvím emirátů v atletice handicapovaných. Bohužel, jak již uvedl Michal v textu výš, z důvodu špatného vývoje epidemiologické situace vedení emirátu Sharjah tento závod na poslední chvíli zrušilo stejně jako všechny mezinárodní akce až do konce března.