Představujeme Vám oddíl tělesně postižených sportovců Atletika Bez Bariér Pardubice, z.s. Jedná se v tuto chvíli o jeden z největších, nejúspěšnějších oddílů tělesně postižených atletů v České republice, a to nejen podle počtu členů, ale i podle sportovních výsledků v rámci České republiky i na mezinárodním poli..

• O nás
  • UDÁLOSTI
  • 2023
  • Celkem 25 medailí a 3 české rekordy pro atlety Bez Bariér aneb ohlédnutí za paraatletickým mítinkem Pardubice Bez Bariér OPEN 2023

Paraatletický mítink Pardubice Bez Bariér OPEN je bezesporu jedním z největších českých mítinků pro handicapovné atlety vůbec. Tradičně se jej účastní více než stovka sportovců z celé ČR i ze zahraničí a padají skvělé výkony i české rekordy. Atleti Bez Bariér, jako členové pořádajícího spolku, mají starty prakticky povinné, ale je to milá povinnost. Závod totiž opravdu stojí za to.

A právě atleti Bez Bariér patřili i letos (při 9. ročníku, v neděli 17. 9. 2023) k těm nejúspěšnějším. Shrňme si to nejdříve statisticky. Do mítinku se přihlásilo celkem 16 atletů Bez Bariér v 38 jednotlivých startech.  Vybojovali 25 medailí (6 zlatých, 14 stříbrných a 5 bronzových). Překonali 3 české rekordy, posunuli 11 osobních a jeden osobní vyrovnali. Slušná statistika!!!

A teď konkrétně.

Dvě zlaté medaile a jedno stříbro si z Pardubic odvážel David Skotnica, vylepšil si osobák v disku výkonem 38,78 m, pěkně zaházel oštěpem (38,76 m) a velmi slušně se převedl i v kouli (11,44 m).

Stejné medaile jako David si na stupních vítězů převzala i Tereza Odstrčilová. K tomu jí dělaly radost dva osobní rekordy. Zvítězila v disku (9,43 m) a v oštěpu (6,90 m), stříbro brala v kouli (3,61 m).

O 2 nové české rekordy se při mítinku postaral Martin Adamčík. Nejdříve posunul své (a zároveň české) maximum v kouli o 20 cm na 10,91 m, za které si vyházel zlato. O chvíli později posunul český rekord i v oštěpu a za výkon 24,64 m bral stříbro. Celkem radost měl i z druhého místa v disku a výkonu 33,70 m.

Dalšími dvěma novými osobními rekordy se mohl pochlubit Standa Hanuš. Vyhrál kouli v osobním rekordu 9,94 m, druhý byl v oštěpu s výkonem 27,36 m a nový osobák ho zahřál v disku (28,60 m), i když stačil v nabité konkurenci jen na 5. místo.

Tři stříbrné medaile přidal do své sbírky běžec Atletiky Bez Bariér Olda Brych. Druhý byl v běhu na 100 m (15,86 s), na 200 m (32,51 m) i na 800 m (2:47,53 min). Nutno dodat, že měl za sebou 10 km běh v kopcích z předchozího dne, takže byl s výsledky spokojen.

Další 3 medaile a český rekord přihodila do klubové pokladnice Míša Janáková. Stříbro a český rekord brala v oštěpu za 9,74 m, další druhé místo pak bylo za disk (10,18 m) a slušný osobáček předvedla i v kouli (4,03 m), kde skončila 3.

Dvě stříbrné medaile přebíral na stupních nejvyšších Jan Vaněk. Vidět jsme od něj mohli moc pěkný výkon v hodu kuželkou (26,23 m). Za notné podpory rodiny zabojoval i v hodu diskem (7,57 m).

Další stříbro a osobní rekord i mohl do svého tréninkového deníčku zapsat Míša Tereska. V kouli se posunul na 4,41 m. V kuželce skončil po přepočtech na 4. místě za výkon 13,74 m, stejně tak 4. skončil v disku, chtěl hodit za 9 m a vytvořit nový český dorostenecký rekord, podařilo se mu 7,82 m, tak příště..

Stříbra se letos opravdu urodilo. Další stříbrný na stupních vítězů byl Lukáš Šmejc za výkon 13,60 m v hodu diskem. Startoval ještě v hodu oštěpem, kde za 12,61 m bral 6. místo.

Jistě nejstarším účastníkem mítinku byl domácí Jozef Foťko, letošní sedmdesátník nastoupil ve všech 3 vrhačských disciplínách a také si sáhl na medaili. V hodu oštěpem vybojoval 3. místo výkonem 20,84 m. V disku, kde byl 5., si dokonce hodil osobní rekord 21,96 m (počítáno od vzniku spolku v roce 2016 a jeho návratu k atletice handicapovaných). Vyrovnaný osobní rekord pak předvedl ve vrhu koulí výkonem 8,68 m, kde skončil 5.

Bronzovou medaili si vyházel v hodu diskem (4,49 m) i Vendula Písaříková. V kuželce brala 4. místo za výkon 7,88 m) a v kouli byla 6. s 2,76 m.

Další bronz přebíral z rukou předsedkyně Českého PARA sportu Radky Kučírkové i Václav Průša. Podařilo se mi dostat do nejlepší trojky v hodu diskem výkonem 22,98 m. Těsně pod bednou, na 4. místě, skončil ve vrhu koulí výkonem 9,55 m.

Poslední, 25. medaili do sbírky atletů Bez Bariér přidal bývalý reprezentant v hodu kuželkou Martin Zach, který se po 2 letech vrací k atletice. Převedl velmi slušný výkon 25,56 m a jistě odjížděl s dobrým pocitem.

Těsně pod bednou pak zůstala Martin Siváková, zklamaná ale nebyla, výkony byly rozhodně uspokojivé. 4. místo brala za disk (2,42 m), 5. byla v kuželce (7,73 m).

Další 5. místo přidal do této statistiky Pavel Janák. Startoval v hodu diskem a své náčiní dohodil na 13,59 m.

6. místo, v této statistice již poslední, si vyházel nováček v atletickém prostředí Pavel Doležal. Nastoupil k hodu oštěpem a předvedl svůj druhý nejdelší závodní výkon 19,86 m. Po dopoledním zápase v parahokeji je to celkem slušný výkon!

Všem moc blahopřejeme a děkujeme za vzornou reprezentaci spolku Atletika Bez Bariér Pardubice.